Jak leczyć różne zaburzenia psychiczne?

7 listopada 2017
284 Odsłon

Wydaje się, że wybór psychoterapii w Warszawie powinien zależeć od schorzenia, z którym ma się do czynienia. Rzecz w tym, że zupełnie inna forma psychoterapii jest skuteczniejsza w przypadku depresji, a inna w przypadku schizofrenii czy fobii.

Jak pokonać depresję?

Niewątpliwie, depresja jest dzisiaj najpowszechniejszym schorzeniem psychicznym. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z własnej choroby. Podejście społeczeństwa do chorób psychicznych sprawia natomiast, że ludzie się ich wstydzą i wypierają myśli o swoim ewentualnym zaburzeniu. Często prowadzi to niestety do tragedii, której można uniknąć przez zapisanie się na psychoterapię i podjęcie odpowiedniego leczenia.

psychoterapeuta warszawaWydaje się, że psychoterapia, która jest najskuteczniejsza w przypadku depresji to psychoterapia poznawczo behawioralna. Dzięki wykorzystaniu różnych mechanizmów, i wpływu na wyuczone zachowania i myśli jak i na wrodzone schematy myślenia działa ona bardzo kompleksowo. Psychoterapeuta w ramach tego typu psychoterapii na poziomie poznawczym stara się zmienić nieco sposób, w jaki pacjent postrzega świat. Warto tu wspomnieć o najpopularniejszym kryterium rozpoznawania depresji, czyli o triadzie Becka. Polega ona na określeniu jak pacjent postrzega siebie, świat oraz jak postrzega przyszłość. Jeśli wszystkie postawy są negatywne, psychoterapeuta próbuje na poziomie poznawczym zmienić te trzy postawy pacjenta.

Jeśli chodzi o czynnik behawioralny, w leczeniu depresji ma on drugorzędne znaczenie choć nie jest całkowicie nieistotny. Psychoterapeuta stara się pomóc pacjentowi radzić sobie z niechęcią do działania oraz z natrętnymi myślami towarzyszącymi często depresji poprzez wyuczenie pewnych konkretnych zachowań.

Jak radzić sobie z lękami?

Wydaje się, że w przypadku większości lęków i fobii również najskuteczniejsza jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jednakże, w tym przypadku to czynnik behawioralny ma pierwszorzędne znaczenie. Nie brakuje jednak również psychologów, którzy do leczenia lęków polecają przede wszystkim psychoterapię psychodynamiczną. Jest to terapia będąca spadkobierczynią tradycyjnej psychoanaliza, która miała ogromne znaczenie dla wykreowania siew zasadzie wszystkich dzisiejszych szkół psychoterapii.

Może Cię zainteresować

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą
Handel
845 views
Handel
845 views

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą

admin - 16 sierpnia 2018

Handlowcy, których środki do życia zależą od odzieży twierdzą, że wyższe podatki już zdewastowały ich przedsiębiorstwa, a nowe odzież są…

Czym jest kajak grenlandzki?
Rozrywka
818 views
Rozrywka
818 views

Czym jest kajak grenlandzki?

admin - 10 sierpnia 2018

Technika, sport, rzemiosło czy sztuka? Kajakarstwo grenlandzkie jest jak pisanie, wielu ludzi to robi, każdy z własnego powodu i celu.…

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.
Technologia
813 views
Technologia
813 views

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.

admin - 8 sierpnia 2018

W tym roku przemysł elektroniczny stanie przed zarówno wyzwaniami, jak i możliwościami. Kontrola kosztów pozostaje priorytetem dla producentów, podczas gdy…