Na co zwracać uwagę przy wyborze umywalki

Wybór odpowiedniej umywalki to jeden z podstawowych kroków w aranżacji i urządzaniu łazienki. Wszakże trudno wyobrazić sobie to pomieszczenie bez tego podstawowego elementu wyposażenia. Jednak zakup umywalki wcale nie jest czynnością prostą i wymaga przeanalizowania kilku podstawowych kwestii. Jaka ceramika łazienkowa będzie w tym przypadku najbardziej odpowiednia? Przed ostatecznym zakupem warto zwrócić uwagę na elementarne kryteria wyboru.

Sposób montażu

Niezwykle ważnym kryterium wyboru umywalki jest sposób montażu. W tym przypadku do wyboru jest kilka podstawowych modeli:

  • – umywalka ścienna (montowana do ściany),
  • – umywalka nablatowa (zamontowana bezpośrednio na blacie lub schowana w wyciętym otworze),
  • – umywalka naszafkowa (połączona z szafką, która znajduje się pod umywalką),
  • – umywalka wolnostojąca (umieszczona na postumencie lub meblu).

Dodatkowo można zdecydować się na umywalkę podblatową (montowaną całkowicie pod powierzchnią blatu) lub półblatową (gdzie część jest wbudowana w blat, a reszta wystaje poza jego przestrzeń).

Materiał

Ważnym kryterium wyboru umywalki jest materiał, z którego została ona wykonana. Największą popularnością cieszy się ceramika łazienkowa wykonana z porcelany, glinki ogniotrwałej lub kamionki szlachetnej, czyli z materiałów stosunkowo tanich i odpornych na zarysowania. Jednak producenci oferują swoim klientom umywalki wykonane także z innych tworzyw, na przykład:

  • – akryl (lekki, tani, odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu),
  • – kamień (charakteryzujący się wysoką odpornością na zarysowania i stłuczenia),
  • – konglomerat (odporny na uszkodzenia i łatwy do utrzymania w czystości),
  • – szkło hartowane (odporne na stłuczenia i dostępne w różnorodnej kolorystyce),
  • – drewno (lekkie, trwałe i niepowtarzalne, ale wymagające konserwacji).

W niektórych przypadkach do wytwarzania umywalek stosuje się także metal, ale taka ceramika łazienkowa jest użytkowana przede wszystkim w miejscach publicznych.

Rozmiar i kształt


Wybierając umywalkę do łazienki obowiązkowo należy zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Wielkość umywalki powinna być dostosowana przede wszystkim do metrażu łazienki. Standardowe wymiary tego elementu wyposażenia to te mieszczące się w granicach od 40 do 70 cm.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zakupu umywalki o większych gabarytach – zwłaszcza gdy jest się szczęśliwym posiadaczem łazienki o dużym metrażu.

Sam kształt umywalki może być bardzo różnorodny – prostokątny, kwadratowy, owalny lub okrągły.

Może Cię zainteresować

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą
Handel
752 views
Handel
752 views

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą

admin - 16 sierpnia 2018

Handlowcy, których środki do życia zależą od odzieży twierdzą, że wyższe podatki już zdewastowały ich przedsiębiorstwa, a nowe odzież są…

Czym jest kajak grenlandzki?
Rozrywka
718 views
Rozrywka
718 views

Czym jest kajak grenlandzki?

admin - 10 sierpnia 2018

Technika, sport, rzemiosło czy sztuka? Kajakarstwo grenlandzkie jest jak pisanie, wielu ludzi to robi, każdy z własnego powodu i celu.…

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.
Technologia
707 views
Technologia
707 views

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.

admin - 8 sierpnia 2018

W tym roku przemysł elektroniczny stanie przed zarówno wyzwaniami, jak i możliwościami. Kontrola kosztów pozostaje priorytetem dla producentów, podczas gdy…