Potrzebujesz Biegłego księgowego? Dowiedz się, jak wybrać właściwie

Każda firma, niezależnie od wielkości, potrzebuje zaufanego doradcy, który pomoże w planowaniu i osiąganiu celów finansowych. Jako strategiczni konsultanci biznesowi, certyfikowani księgowi publiczni (biegły rewident) dysponują zaawansowanym przeszkoleniem i doświadczeniem niezbędnym do doradzania w wielu kwestiach podatkowych i księgowych.
Wśród innych kwalifikacji, biegli muszą zdać rygorystyczny egzamin państwowy i uaktualniać swoją wiedzę poprzez ukończenie wymaganej liczby godzin kształcenia każdego roku. Biegli są szczególnie cennym zasobem, gdy Twoja firma znajduje się w trybie startupowym. Jednak praca z wykwalifikowanym biegłym jest dobrym pomysłem na skorzystanie z usprawnień operacyjnych, które mogą zaoszczędzić pieniądze Twojej firmy.

Dlaczego Twoja firma potrzebuje więcej niż księgowego?

Wielu właścicieli małych przedsiębiorstw nie wie, gdzie kończy się rola księgowego i gdzie zaczyna działać księgowy. Przyjrzyjmy się więc pokrótce ich obowiązkom zawodowym:
Księgowi wykonują zadania organizacyjne i wprowadzania danych, które obejmują zapisywanie danych liczbowych związanych z przychodami i wydatkami firmy. Wkład ten jest często osiągany za pomocą oprogramowania finansowego.

Księgowi dokonują przeglądu ewidencji prowadzonej w celu przygotowania i analizy sprawozdań finansowych, takich jak rachunek zysków i strat oraz bilans firmy.

Księgowi to specjaliści w dziedzinie finansów i podatków, którzy przestrzegają bardzo rygorystycznych zasad określonych w ogólnie przyjętych zasadach rachunkowości.
Biegli rewidenci są księgowymi, ale nie wszyscy księgowi są biegłymi rewidentami! Certyfikowani księgowi są najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami w zakresie szczegółowej i strategicznej analizy i prognozowania danych finansowych Państwa firmy.
Podczas gdy wszyscy eksperci finansowi wniosą wartość dodaną do Twojej firmy, dzięki ich obecnej znajomości kodeksów podatkowych, sankcjonowanemu udziałowi w audytach podatkowych i zaawansowanej wiedzy finansowej, biegli są klasą sami w sobie.

Czego należy szukać w biegłym księgowym?

W wielu przypadkach sukces Państwa przedsięwzięcia zależy bezpośrednio od jakości profesjonalnego doradztwa. Wybór odpowiedniego biegłego dla Twoich potrzeb ma kluczowe znaczenie, ale niektórzy właściciele firm nie są pewni, gdzie i jak rozpocząć poszukiwania. Oto kilka kluczowych czynników, które powinny pomóc w rozpoczęciu pracy.
Doświadczenie w branży: Upewnij się, że zatrudniony księgowy ma innych klientów na rynku, na którym się znajdujesz. Wiele branż jest unikalnych pod względem najlepszych sposobów śledzenia i optymalizacji zapasów, kosztów lub wydatków firmy. Doświadczony biegły pomoże Ci poruszać się po tych obszarach wydajnie i zyskownie.
Wielkość przedsiębiorstwa: Im większa firma, tym wyższe opłaty i mniej spersonalizowane usługi. Jednocześnie, firma księgowa, która jest zbyt mała, może nie mieć wiedzy specjalistycznej lub zakresu usług, aby zaspokoić potrzeby Twojej firmy.
Oferowane usługi: Wiele firm oferuje usługi w zakresie księgowości wspólnot mieszkaniowych i przygotowania podatkowego, planowania finansowego i doradztwa biznesowego. Jeśli potrzebujesz firmy, która przeprowadza audyty lub wyceny biznesowe, upewnij się, że jest to część kryteriów wyszukiwania.
Dostępność: Jak łatwo będzie skontaktować się z osobą odpowiedzialną za Twoje konto, gdy masz pytania lub potrzebujesz porady finansowej? Należy również wziąć pod uwagę kwalifikacje zawodowe osób, którym zostanie przydzielona pomoc.
Odniesienia: Wybór odpowiedniego księgowego ma kluczowe znaczenie dla optymalnego wykorzystania działalności biznesowej. Zamiast zadowolić się pierwszym licencjonowanym księgowym, z którym się natknąłeś, poproś i sprawdź referencje klientów, które podają. Rekomendacje od innych właścicieli firm w Twojej branży są doskonałym argumentem. I nie zapomnij, że wielu księgowych zostanie poddanych niezależnej ocenie online.

Niektóre istotne pytania, które możesz zadać obecnym lub byłym klientom, obejmują:

  • Czy firma księgowa świadczy usługi i odpowiada na zapytania w odpowiednim czasie?
  • Czy trzymają swoich klientów w ryzach, jeśli chodzi o zmiany prawa podatkowego i inne istotne informacje biznesowe?
  • Jak nowoczesna jest ich infrastruktura technologiczna?
  • Jak wyglądają ich dotychczasowe osiągnięcia w zakresie rotacji personelu?

Niezależnie od wiedzy branżowej, należy sprawdzić, ile lat doświadczenia ma firma księgowa i czy będzie on osobiście zajmował się Twoimi problemami biznesowymi. Dołóż starań, aby przeprowadzić wywiad i porównać co najmniej dwóch specjalistów księgowych, i nie popełnić błędu, wybierając między sobą, opierając się tylko na cenach.
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracownikiem księgowym jest bardzo podobna do zatrudnienia nowego pracownika. Chcesz mieć pewność, że jesteś jak najbliżej – zarówno zawodowo, jak i osobiście – aby zmaksymalizować sukces Twojej długoterminowej relacji.
Nierzadko zdarza się, że wielu właścicieli małych przedsiębiorstw uzupełnia usługi otrzymane z wybranego przez siebie księgowego usługami świadczonymi przez innych specjalistów w dziedzinie rachunkowości. W rzeczywistości możesz zatrudnić księgowego, firmę płacową lub serwis podatkowy, aby pomóc Ci w niektórych z Twoich bardziej rutynowych zadań finansowych. Po prostu upewnij się, że masz odpowiedniego księgowego, aby przejrzeć i podpisać się pod wynikami tych zadań – kogoś, kto jest w stanie przekształcić analizę finansową w solidne doradztwo biznesowe.

Może Cię zainteresować

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą
Handel
707 views
Handel
707 views

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą

admin - 16 sierpnia 2018

Handlowcy, których środki do życia zależą od odzieży twierdzą, że wyższe podatki już zdewastowały ich przedsiębiorstwa, a nowe odzież są…

Czym jest kajak grenlandzki?
Rozrywka
660 views
Rozrywka
660 views

Czym jest kajak grenlandzki?

admin - 10 sierpnia 2018

Technika, sport, rzemiosło czy sztuka? Kajakarstwo grenlandzkie jest jak pisanie, wielu ludzi to robi, każdy z własnego powodu i celu.…

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.
Technologia
656 views
Technologia
656 views

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.

admin - 8 sierpnia 2018

W tym roku przemysł elektroniczny stanie przed zarówno wyzwaniami, jak i możliwościami. Kontrola kosztów pozostaje priorytetem dla producentów, podczas gdy…