Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą

16 sierpnia 2018
924 Odsłon

Handlowcy, których środki do życia zależą od odzieży twierdzą, że wyższe podatki już zdewastowały ich przedsiębiorstwa, a nowe odzież są niedostępne cenowo.
„Prowadzenie działalności gospodarczej z nową odzieżą jest dla mnie bardzo drogie – zbyt drogie”, mówi Ibrahim, którego dochody wyżywiają sześcioosobową rodzinę. „Ale już nie zarabiam wystarczająco dużo pieniędzy na kupno odzieży używanej (http://www.jrrecykling.com/). Teraz jest to skomplikowane. Nie wiem, co zrobię. Jeśli zakaz ten zostanie utrzymany, może to stanowić precedens”.

Stany Zjednoczone również wyraziły swój niepokój.


Na początku bieżącego roku Biuro Przedstawiciela Handlowego USA zagroziło, że Rwanda, Tanzania i Uganda wycofają się z afrykańskiej ustawy o wzroście i możliwościach, programu mającego na celu promowanie rozwoju gospodarczego i politycznego w Afryce Subsaharyjskiej.

Na mocy umowy krajom, które spełniają pewne normy w zakresie praw człowieka i pracy, oferuje się bezcłowy dostęp do rynków amerykańskich na tysiące eksportowanych towarów, w tym ropy naftowej, produktów rolnych i odzieży.
Zniesienie barier w handlu i inwestycjach w USA jest jednym z warunków członkostwa w Agoi. Biały Dom, który pod przywództwem, jest orędownikiem polityki handlowej American First, ma prawo do uchylenia statusu kraju kwalifikującego się do otrzymania pomocy, jeżeli stosunki te nie są już korzystne dla USA.
Prezydent Rwandy, Paul Kagame, był rzecznikiem w odpowiedzi na to zagrożenie. „Jeśli o mnie chodzi, dokonanie wyboru jest proste” – powiedział dziennikarzom w czerwcu. „Możemy ponieść konsekwencje. Nawet w konfrontacji z trudnymi wyborami zawsze istnieje jakaś droga”.

Urzędnicy w regionie, którzy popierają zakaz kupna odzieży używanej, oskarżyli Stany Zjednoczone o to, że dzierżą umowę handlową jako przestępstwo.
„Pod względem politycznym Wspólnota Wschodnioafrykańska i Stany Zjednoczone utrzymują długotrwałe i owocne stosunki handlowe. W porównaniu z tym import odzieży używanej jest kwestią bardzo nieistotną” – mówi Daniel Owoko, szef sztabu sekretarza generalnego Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju.
„Błędem jest narażanie na szwank dobrych stosunków między EAC a USA w tym zakresie.
„Moralnie, konsumenci EAC nie powinni być karani za zmieniające się gusta i rosnącą klasę średnią”.

Jednak Stowarzyszenie Materiałów Wtórnych i Wyrobów Włókienniczych Recyklowanych, organizacja handlowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która reprezentuje dziesiątki używanych eksporterów odzieży, stwierdziło, że zakaz „nałożył znaczne trudności” na amerykański przemysł odzieżowy, co stanowi naruszenie zasad kwalifikowalności z Agoi.
Stowarzyszenie lobbowało na rzecz USA, aby sprawdzić, czy kraje te kwalifikują się do otrzymania pomocy, argumentując, że zakaz ten zagraża 40 000 amerykańskich miejsc pracy.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, czy ten zakaz zostanie utrzymany, co może stać się precedensem dla niektórych z tych innych krajów, aby powiedzieć: OK, zakazali odzieży używanej – być może powinniśmy zakazać ich – mówi Jackie King, dyrektor wykonawczy Smart.
„To nie jest nękanie”, dodaje. „To po prostu nakłanianie ich do przestrzegania warunków umowy”.

Pod naciskiem USA Kenia wycofała swoje poparcie dla zakazu. Kraj ten jest w dużym stopniu uzależniony od Agoi – w 2015 r. największa gospodarka wschodniej Afryki wyeksportowała odzież o wartości 380 mln USD (280 mln GBP), z czego odzież trafiła do Stanów Zjednoczonych.
W najbliższych tygodniach spodziewana jest decyzja o tym, czy kraje te zostaną wyłączone z umowy handlowej.
Do lat 80. przemysł odzieżowy w Afryce Wschodniej rozwijał się, produkując odzież i obuwie zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Jednakże, pod przewodnictwem Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, otworzyły afrykańskie gospodarki na tani import, zwłaszcza z krajów azjatyckich. Miejscowe fabryki z trudem konkurowały ze sobą, a z czasem wiele z nich zostało zamkniętych.

Może Cię zainteresować

Czym jest kajak grenlandzki?
Rozrywka
902 views
Rozrywka
902 views

Czym jest kajak grenlandzki?

admin - 10 sierpnia 2018

Technika, sport, rzemiosło czy sztuka? Kajakarstwo grenlandzkie jest jak pisanie, wielu ludzi to robi, każdy z własnego powodu i celu.…

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.
Technologia
890 views
Technologia
890 views

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.

admin - 8 sierpnia 2018

W tym roku przemysł elektroniczny stanie przed zarówno wyzwaniami, jak i możliwościami. Kontrola kosztów pozostaje priorytetem dla producentów, podczas gdy…

Propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej i ochrony konsumentów dotyczą sprawiedliwego procesu dla wszystkich.
Prawo i administracja
834 views
Prawo i administracja
834 views

Propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej i ochrony konsumentów dotyczą sprawiedliwego procesu dla wszystkich.

admin - 6 sierpnia 2018

Kiedy w Kanadzie początkowo opracowywał się projekt przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej i wniosków konsumenckich, nadrzędną obawą było to, że procesy…