Czym jest kajak grenlandzki?

10 sierpnia 2018
902 Odsłon

Technika, sport, rzemiosło czy sztuka?

Kajakarstwo grenlandzkie jest jak pisanie, wielu ludzi to robi, każdy z własnego powodu i celu. Każda osoba dąży do osiągnięcia innego rezultatu. Istnieje głęboki osobisty związek, relacja między kajakiem a wiosłem, tak samo jak między pisarzem a klawiaturą lub piórem.
Kiedy dziecko biegnie ulicą, trampki brzęczą, czy myśli o latach rzemiosła, technologii i designu, które umożliwiły butom bezproblemowe podparcie i przeniesienie nacisku nóg na ziemię, by napędzać je do przodu? Czy podążają za ruchem pięty i wyobrażają sobie sztukę stworzoną przez spiralny wzorzec w powietrzu?

Czy odczuwają ekscytację uwalnianiem endorfin, kiedy sami do tego dążą?

Czy oni radują się zwycięstwem, jakie odnieśli, startując z przeciwnikiem?
Nawet najbardziej podstawową działalność, w której bierzemy udział, możemy postrzegać z tak wielu perspektyw, że jej prawdziwego celu i znaczenia nie da się docenić bez zbadania jednostki i jej związku z tą działalnością.
Zdarzały się sytuacje, w których rozzłościłem się (mocne słowo, którego używam oszczędnie) z powodu sposobu, w jaki inni używali lub charakteryzowali grenlandzkie spływanie kajakiem. Potrzeba było wiele introspekcji i przemyśleń, aby docenić to, że każdy z nich na swój sposób odnajduje swoje własne znaczenie, cel i związek z wiosłowaniem, a także to, że jest nie mniej odpowiedni niż mój. Wszystkie cele mogą współistnieć, uzupełniając się wzajemnie, pod warunkiem, że szanujemy wzajemnie swoje cele i potrzeby.

Wiosłowanie jako technika

Pochodzenie wędkarstwa na zimnych wodach Grenlandii jest dobrze udokumentowane już w ubiegłym wieku i prawdopodobnie poprzedzone wielowiekową tradycją. Potrzeba przetrwania kultury Eskimosów doprowadziła do odkrycia tego, co dziś można uznać za najpotężniejsze narzędzie w kajakarskim repertuarze samowystarczalności. W 1911 r. przeprowadzono sondaż, który wykazał, że około 40% Eskimosów poluje na kajakach. Opowiadanie historii to wielka grenlandzka tradycja; wiele opowieści zawiera historię myśliwych, którzy nigdy nie powrócili z morza.
Podejrzewam dziś, że jest znacznie mniejszy odsetek kajakarzy, którzy potrafią niezawodnie obracać kajakiem. Dominującą grupą kajakarzy jest obecnie wiosłowanie rekreacyjne, kajakarze morscy i kajakarze poławiający pod wodą morską. To właśnie w tych społecznościach odnajdujemy większość kajakarzy zdolnych do obracania. Obracanie jest prawdopodobnie kluczową techniką dla kajakarstwa na wodach białych, szczególnie na wyższych poziomach sportu. W kajakarstwie morskim obracanie uważa się za istotne, bardziej pożądane, ponieważ ułatwia ono możliwie najszybszą reakcję przy zużyciu jak najmniejszej ilości energii. Obracanie jest postrzegane jako trudne, a tak wiele innych technik z dodatkowym sprzętem zostało stworzonych i jest nauczanych przed nim przez najnowocześniejsze organizacje trenujące wioślarstwo. Na przykład nauka odzyskiwania pływających wioseł odbywa się znacznie wcześniej niż w przypadku obrotu. Moim zdaniem jest to krok wstecz. Słyszałem wszystkie argumenty dotyczące rodzaju ciała, siły itp., ale chciałbym powiedzieć, że większość alternatywnych technik ratunkowych ma wiele takich samych wyzwań, są mniej niezawodne i nie są wystarczająco praktykowane. Ludzie, którzy ćwiczą dużo i pozostają biegli, znajdują sposoby na dostosowanie technik obracania do swojego wzrostu i wytrzymałości.
Mniejsze zapotrzebowanie na kompetentny kajak odzwierciedla firma, które bierze pod uwagę tylko nauczanie wymagane dla instruktorów czwartego poziomu (biegłość musi być wykazana przez instruktora na poziomie 3, ale nie jest nauczana). Spływ Kajakowy wymaga od kandydata, aby wykazał się niezawodnym doświadczeniem kajakarskim w zdobyciu trzeciego stopnia.

Kajakarstwo jako sport

Kiedy na Grenlandii wymarły tradycyjne umiejętności wiosłowania i polowania, lokalna społeczność wiosłowania połączyła się i założyła kluby kajakarskie z siedzibami w centrach ludności, aby skupić się na zachowaniu umiejętności i zapewnić kulturę kajaka. Stworzyli coroczne mistrzostwa, w których każdy klub miejski podróżował do jednego wyznaczonego klubu i rywalizował, wiosłował, rzucał harpunami, obracał się i chodził po linach. Konkurs był i jest w dużej mierze wydarzeniem drużynowym, w którym kluby rywalizują zbiorowo jako społeczność, a podczas gdy istnieją nagrody indywidualne, atmosfera klubu i współpraca odgrywają ważną rolę w tym wydarzeniu.
Wielu zagranicznych kajakarzy brało udział w grenlandzkich mistrzostwach kajakarstwa od początku ich istnienia. Konkurencyjne obracanie, praca nad opublikowaną listą zawodników jest uważana przez niektórych za zaszczyt, a wyjazd na Grenlandię w celu wzięcia udziału w zawodach jest szczytem tej pasji.
Kajakarstwo jest atrakcyjne i satysfakcjonujące jako sport wyczynowy. Powodzenie obrotu jest oczywiste, względna trudność umiejscowiła je na górze listy, co stanowi wyzwanie dla wielu osób na wszystkich poziomach szkolenia. Dążenie do celu i stawianie czoła wyzwaniom.
Konkurencja przyczyniła się do utrzymania tradycyjnych umiejętności kajakarstwa i zaowocowała wieloma osiągnięciami w zakresie kajakarstwa, takimi jak obracanie do przodu lub do tyłu, polegające na tym, że wysoko wykwalifikowani zawodnicy wymyślili nowe wyzwania.

Kajakarstwo jako rzemiosło i sztuka

Istnieje rozmyta linia oddzielająca czyny artystów od rzemieślników. Definicja, którą lubię jest taka, że rzemieślnicy tworzą powtarzalne wzory, a artyści nowe wzory. Obracanie bezsprzecznie można uznać za rzemiosło. Kunszt rzemiosła, doskonalenia, to gładkie eleganckie rozbryzgi swobodnego, ale potężnego ruchu, który kończy się rękodziełem siedząc z powrotem, gdzie zaczęli, w pozycji pionowej. Sztuka wkrada się, gdy zaczyna się eksperymentować ze sznurkiem złożonych sekwencji obrotów .
Nakręciłem trochę filmów wideo, ale obracanie zawsze było pracą nad moim kunsztem, nie myśląc o sztuce, którą może ono stworzyć. Na pewno nie uważam się (jeszcze) za artystę i nie jestem pewien, czy do tego aspiruję.

Mój osobisty powód


Poza oczywistą praktycznością nauki bycia bezpiecznym kajakarzem, dzięki umiejętności kompetentnego i niezawodnego ratowania siebie samego, obracanie się stało się bardzo dużą siłą w moim życiu.
Obracanie to jeden z wielu sposobów, w jaki składam hołd tysiącom lat rozwoju, który nastąpił podczas tworzenia grenlandzkiego kajaka, narzędzi, wioseł i technik. Jestem rzemieślnikiem, a nie sportowcem. Rzemiosło kajakarstwa grenlandzkiego pozwoliło mi osiągnąć cel, skupić się na przekazywaniu mojej pasji i entuzjazmu. Pozwoliło mi to na nawiązanie lepszych relacji ze sobą, poznanie własnych ograniczeń, to jest moja terapia. Zapewniła ona środki wyrazu siebie. Obracanie zapala we mnie ogień.
Mam nadzieję, że niezależnie od powodów, dla których się obracasz, zapali się w tobie ogień.

Może Cię zainteresować

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą
Handel
923 views
Handel
923 views

Tak wygląda kupno odzieży używanej za granicą

admin - 16 sierpnia 2018

Handlowcy, których środki do życia zależą od odzieży twierdzą, że wyższe podatki już zdewastowały ich przedsiębiorstwa, a nowe odzież są…

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.
Technologia
890 views
Technologia
890 views

4 największe trendy i wyzwania w montażu elektroniki w tym roku.

admin - 8 sierpnia 2018

W tym roku przemysł elektroniczny stanie przed zarówno wyzwaniami, jak i możliwościami. Kontrola kosztów pozostaje priorytetem dla producentów, podczas gdy…

Propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej i ochrony konsumentów dotyczą sprawiedliwego procesu dla wszystkich.
Prawo i administracja
833 views
Prawo i administracja
833 views

Propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej i ochrony konsumentów dotyczą sprawiedliwego procesu dla wszystkich.

admin - 6 sierpnia 2018

Kiedy w Kanadzie początkowo opracowywał się projekt przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej i wniosków konsumenckich, nadrzędną obawą było to, że procesy…